Skip links

Do czego używane są gratowarki?

Obróbka metalu to branża, która wbrew pozorom dynamicznie się rozwija. Efektem tego jest stopniowa rezygnacja z manualnych urządzeń, na rzecz w pełni zautomatyzowanych i wydajnych maszyn. Przykładem tego mogą być gratowarki, które jeszcze do niedawna służyły do ręcznej obróbki blachy. Jakie zdania realizują nowoczesne odpowiedniki tego sprzętu?

Do czego służy gratowarka?

Gratowanie to końcowy proces obróbki metalu, który pozwala na wykończenie materiału według wcześniej określonej specyfikacji. Proces ten służy do nadania opracowywanym elementom pożądanego kształtu i jednolitej struktury, poprzez wyrównanie krawędzi i wygładzenie powierzchni. Taki efekt można uzyskać przy pomocy manualnych gratowarek, jednak w przypadku seryjnej produkcji, lepszym wyborem będą urządzenia o zautomatyzowanym systemie pracy. Wykorzystuje się je do:

  • zaokrąglenia i stępienia ostrych krawędzi,
  • usunięcia odprysków powstałych na skutek cięcia laserowego,
  • wyrównania i wypolerowania nawierzchni,
  • nadania obrabianym elementom pożądanego kształtu,
  • pozbycia z nawierzchni warstwy tlenku,
  • uzyskania estetycznego efektu obróbki.

Gratowarki służą do ujednolicenia struktury blachy oraz elementów metalowych o różnorodnych kształtach i wielkościach. Gratowanie stanowi etap poprzedzający malowanie materiałów, dzięki czemu zwiększa przyczepność nanoszonych warstw.

Zalety wykorzystania gratowarki

Urządzenia wyróżniają się wysoką precyzją pracy i pozwalają na dokładne wykończenie detali. Do ich zalet zalicza się również wysoka powtarzalność procesów produkcyjnych, dzięki czemu w krótkim czasie można poddać obróbce duże nakłady materiałów. Inwestycja w automatyczną gratowarkę ma także duże znaczenie dla bezpieczeństwa i higieny pracy. Maszyny takie ograniczają hałas oraz ryzyko uszkodzenia ciała związane z koniecznością manualnej obróbki ostrych krawędzi. Dodatkową korzyścią jest intuicyjny panel sterowania, który umożliwia obsługę maszyny nawet przez niedoświadczonego operatora.