Skip links

Podajnik pręta – do czego służy i jakie są rodzaje?

Branża produkcji i obróbki metalu coraz częściej sięga po nowoczesne akcesoria. To rozwiązania, które powstają za sprawą postępu technologicznego i automatyzują żmudne czynności, tym samym zwiększając wydajność linii produkcyjnej i jakość wyrobu gotowego. Jednym z takich akcesoriów jest podajnik pręta. Do czego służy? Jakie ma zastosowanie?

Do czego służy podajnik pręta?

Podajnik pręta, jak nie trudno wywnioskować na podstawie nazwy, służy do podawania prętów tokarce. Dawniej za tę czynność odpowiadał pracownik. Obecnie urządzenia takie, jak podajniki automatyzują cały proces, w efekcie usprawniając pracę tokarki i zwiększając wydajność całej linii produkcyjnej. Na tym jednak zalety automatyzacji procesu podawczego się nie kończą. Stosując podajniki prętów możemy zapewnić wysoką powtarzalność procesu obróbczego i skrócić czas obróbki metalu. To przekłada się na obniżenie kosztów działania przedsiębiorstwa i ograniczenie do minimum strat na etapie produkcji.

Na uwagę zasługuje również aspekt BHP. Podajnik pręta zwiększa bezpieczeństwo pracowników, tym samym przyczyniając się do bardzo dużego spadku liczby wypadków i zdarzeń niebezpiecznych na stanowiskach pracy związanych z obróbką metali. Wśród licznych zalet urządzenia warto także wskazać łatwość obsługi, dzięki czemu podajnik może być z powodzeniem obsługiwany praktycznie przez każdego pracownika. Urządzenia ułatwia pracę operatorowi tokarki i zwalnia go z konieczności żmudnego podawania prętów.

Rodzaje podajników

Rynek oferuje szeroki wybór podajników. Dzięki temu każdy zakład produkcyjny może z powodzeniem dostosować podajnik zarówno do posiadanych w firmie tokarek, jak również specyfiki realizowanych prac. Podstawowe rozróżnienie podajników obejmuje podział na podajniki ręczne i automatyczne.

Automatyczny podajnik pręta

Podajnik automatyczny jest zdecydowanie bardziej zaawansowany pod względem technologicznym. Urządzenie w całości odpowiada za umieszczanie prętów w tokarce, dzięki czemu operator tokarki nie musi stopować swojej pracy, żeby zająć się podajnikiem. To pozwala na znaczące ułatwienie i przyspieszenie działań obróbczych, a co za tym idzie możliwość wykonania większej liczby zadań w danej jednostce czasu.

Automatyczne podajniki dzieli się dodatkowo na:

  • automatyczne podajniki na pręty długie – urządzenia charakteryzują się dużą kubaturą, a także możliwością pracy na bardzo długich materiałach. Są kosztowne w zakupie, dlatego też sięgają po nie przede wszystkim przedsiębiorstwa specjalizujące się w realizacji bardzo zaawansowanych zamówień;
  • automatyczne podajniki na pręty krótkie – urządzenia wyróżnia odpowiednio mniejsza kubatura, w rezultacie czego są też znacznie tańsze w zakupie; producenci podajników automatycznych oferują rozwiązania dedykowane do pracy średnio i wieloseryjnej.

Ręczny podajnik pręta

Ręczne podajniki stanowią osobną kategorię urządzeń. Konieczność ręcznej obsługi podajnika wydłuża realizację poszczególnych działań, co znacząco ogranicza zastosowanie urządzeń na liniach. Podajniki ręczne znajdują zastosowanie przede wszystkim w produkcji małoseryjnej oraz w niewielkich przedsiębiorstwach. Ich zaletą jest niska cena, dzięki czemu urządzenie może uzupełnić park maszynowy firmy, która nie dysponuje pokaźnym budżetem na automatyzację i innowacje.