Skip links

Rodzaje maszyn do obróbki blach

Metal to materiał, który znajduje szerokie zastosowanie w wielu branżach. Wykonuje się z niego części motoryzacyjne, maszyny, konstrukcje budowlane czy pokrycia dachowe, dlatego jest jednym z najbardziej uniwersalnych tworzyw. Charakteryzuje się doskonałymi parametrami technicznymi i dobrymi właściwościami plastycznymi, co umożliwia jego łatwą obróbkę. Jakie urządzenia się do tego wykorzystuje?

Maszyny do obróbki blachy

Opracowywanie elementów z blachy polega na szlifowaniu, zginaniu, cięciu oraz polerowaniu materiałów tak, aby nadać im pożądany kształt oraz właściwości. Składają się na to różnorodne procesy, co wymaga wykorzystania odpowiednich maszyn przeznaczonych do konkretnego rodzaju prac. Stanowią one podstawowe wyposażenie zakładów przemysłowych i produkcyjnych, dzieląc się na:

  • gratowarki – służą do szlifowania i wyrównywania powierzchni,
  • giętarki – używa się ich do zwijania i gięcia blach, rur oraz profili,
  • szczotkarki – ich zadaniem jest wygładzenie oraz wypolerowanie materiałów tak, aby nadać im równomierną strukturę,
  • krawędziarki – wykorzystuje się je do nadania elementom pożądanego kształtu,
  • tokarki – wykorzystują obróbkę skrawaniem, aby wypolerować nawierzchnię i dopracować najdrobniejsze detale do określonych parametrów,
  • prasy – przy ich pomocy przeprowadza się zgniatanie metalu, wywierając na obrabianym elemencie dużą siłę nacisku,
  • gilotyny – to urządzenia do przycinania arkuszy blach oraz części i konstrukcji metalowych.

Oprócz wielkogabarytowych maszyn wykorzystuje się także podręczne narzędzia, dzięki którym można manualnie dopracować obrabiany materiał. Do tej kategorii zaliczają się wszelkiego rodzaju szlifierki oraz matryce przemysłowe. Mimo że w dużych zakładach są one zastępowane zautomatyzowanymi maszynami, to w dalszym ciągu są stosowane do przeprowadzania precyzyjnych prac. Na rynku dostępne są ponadto wielofunkcyjne urządzenia, przy pomocy których można przeprowadzić kilka etapów obróbki. Stanowią więc uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno do cięcia, szlifowania czy gięcia blach przy użyciu jednej maszyny.