Skip links

Na czym polega fazowanie blachy?

Fazowanie jest jedną z metod obróbki metalu. Polega na załamywaniu krawędzi blachy. Fazy wykonuje się poprzez usunięcie materiału na krawędzi detalu. W tym celu wykorzystuje się obróbkę skrawaniem. Na czym dokładnie polega fazowanie blachy? Czemu służy?

Produkcja detali z metalu, w tym z blachy, wymaga zastosowania odpowiednich metod obróbki surowca. Obróbka jest niezbędna, odpowiada za nadanie przedmiotowi pożądanych cech. Dotyczy to zarówno wymiaru, jak i sposobu wykończenia powierzchni. Fazowanie najczęściej stosuje się w przypadku wałków i otworów. Proces ułatwia późniejszy montaż elementów i wpływa korzystnie na estetykę wyrobu gotowego. 

Fazowanie: Narzędzia

Fazowanie można przeprowadzić ręcznie lub z wykorzystaniem specjalnych urządzeń do obróbki metalu. Podstawowymi urządzeniami w tym zakresie są: 

  • tokarki, 
  • szlifierki, 
  • strugarki, 
  • frezarki. 

Alternatywą dla wymienionych powyżej narzędzi są urządzenia elektryczno-gazowe, w których część roboczą stanowi palnik gazowy. Taki sposób fazowania jest wykorzystywany przede wszystkim w przemyśle stoczniowym w celu uzyskania trwałych i stabilnych połączeń. 

Producenci maszyn i urządzeń przeznaczonych do obróbki metalu starają się jak najlepiej dopowiadać na rosnące potrzeby i oczekiwania branży. Skutkuje to wprowadzeniem na rynek szerokiej gramy maszyn dedykowanych obróbce krawędziowej. Maszyny te nazywa się fazowarkami. 

Fazowanie i fazowarki: Charakterystyka procesu 

Jak już wspomnieliśmy najczęściej fazuje się wałki i otwory. Wymiar fazy określa się przez podanie kąta i długości, na której ma być wykonana faza. Fazowanie może się odbywać pod różnymi kątami. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii fazowarki pozwalają na pracę w kącie od 150 do 500 zapewniając przy  tym możliwość łatwego i szybkiego ustawienia maszyny zgodnie z potrzebami roboczymi. 

W zależności od wybranego modelu urządzenia możemy uzyskać:

  • rozmiar fazy na stali R=40 kg na 45°: mm 10 x 10 (model Quicker), 
  • rozmiar fazy na stali R=40 kg na 45°: mm 18 x 18 (model Maxiquicker), 
  • rozmiar fazy na stali R=60 kg na 45°: mm 8 x 8 model Quicker).

To daje bardzo szerokie możliwości w zakresie obróbki blachy i detali. Dlatego też coraz większa liczba producentów wyrobów z blach wykonuje fazowanie przy pomocy specjalistycznych maszyn i urządzeń. Ich wybór przekłada się na wysoką powtarzalność fazowania, szybkość pracy oraz swobodę w zakresie dostosowywania parametrów stacji obróbczej. 

This will close in 0 seconds