Robotyka i automatyzacja procesu przemysłowego – Od obróbki detalu, po paletyzację i sortowanie
Proces przemysłowy składa się z szeregu czynności realizowanych przez co najmniej kilka stanowisk – podajniki, szlifierki, prasy krawędziowe, walcarki. Ręczna obsługa procesu przemysłowego jest nieekonomiczna i dodatkowo może być niebezpieczna dla pracowników. Dlatego w większości zakładów produkcyjnych od dawna funkcjonują półautomatyczne lub w pełni zautomatyzowane linie produkcyjne, których zadaniem jest zapewnienie jak najwyższej wydajności, przy jednoczesnym zachowaniu niezmiennie wysokiej jakości wyrobu gotowego i jego konkurencyjnej ceny. W zależności do specyfiki obsługiwanego procesu oraz projektu samej linii, jej automatyzacja ma na celu m.in. przemieszczanie wyrobu pomiędzy stanowiskami obróbczymi bez angażowania czynnika ludzkiego.
Robotyzacja WEBER stanowi kolejny krok na drodze do zwiększenia wydajności linii produkcyjnej poprzez odciążenie specjalistów zatrudnianych do obsługi procesu przemysłowego w monotonnych i powtarzających się czynnościach, takich jak paletyzacja i sortowanie wyrobów gotowych.
Modułowy system paletyzacji i sortowania
Marka WEBER jest powszechnie znana i ceniona w branży jako dostawca zaawansowanych technologicznie maszyn do obróbki metalu. Jednak tutaj oferta marki się nie kończy. WEBER oferuje swoim klientom inteligentne rozwiązania wspierające proces robotyzacji produkcji. Jednym z takich rozwiązań jest modułowy system paletyzacji i sortowania. System sortuje, układa w stosy, obsługuje detale o zmiennym rozmiarze i geometrii.
Robotyzacja WEBER: Czy to się opłaca?
Wdrożenie robotyzacji linii produkcyjnej wiąże się z dużą inwestycją. Z perspektywy wielu mniejszych przedsiębiorstw koszty inwestycji mogą być niewspółmierne z zyskami. Jednak wszędzie tam, gdzie ważna jest wydajność procesu produkcji i jakość przedmiotów obrabianych robotyzacja WEBER stanowi krok na drodze do wprowadzenia firmy na kolejny etap rozwoju.
Omawiany system paletyzacji i sortowania stanowi naturalną kontynuację pracy szlifierki WEBER i tym samym integruje jej działanie z dalszymi etapami pracy nad obrabianymi przedmiotami. Zaletą rozwiązania jest możliwość dostosowania obszaru roboczego do indywidualnych wymagań danego stanowiska obróbczego. System jest obsługiwany za pomocą 4-osiowego lub 6-osiowego ramienia robota Scara firmy Stäubli, który jest również dobierany adekwatnie do potrzeb. Dodatkowo wymienne narzędzia robocze zapewniają reakcję na różnorodność geometrii przedmiotu obrabianego – system obsługuje małe i duże komponenty wykonane z drewna, metalu i tworzyw sztucznych. Dzięki temu jeszcze lepiej wpisuje się w specyfikę wspieranego procesu produkcji.