Skip links

Jak działa giętarka do blachy?

Gięcie to jedna z najpopularniejszych metod obróbki metalu, która umożliwia formowanie blach, rur i innego rodzaju produktów do pożądanego kształtu. Gięcie blachy zastępuje tradycyjne cięcie i spawanie, bowiem pozwala uzyskać lepsze walory estetyczne przy niższych kosztach produkcyjnych.

W celu zapewnienia pożądanego efektu, a także usprawnienia całego procesu gięcia, wykorzystuje się tutaj specjalne giętarki o różnych parametrach. Giętarki do blachy to urządzenia niezwykle funkcjonalne, które znajdują zastosowanie nie tylko w szeroko pojętym przemyśle – głównie budowlanym, ale również podczas codziennego użytkowania, np. w trakcie okazjonalnych remontów czy innych drobnych prac.

Rodzaje giętarek do blach

Wśród najpopularniejszych giętarek do blach wyróżnia się:

  • zaginarki dekarskie – wykazują się prostą konstrukcją, dlatego też przeznaczone są głównie do obrabiania cienkich arkuszy blachy, zwykle do 3 mm. Modele te charakteryzują się niskim stopniem nacisku i mogą być obsługiwane przez osoby bez przeszkolenia,
  • prasy krawędziowe – to najbardziej zaawansowana grupa urządzeń, o dużej powierzchni roboczej i wysokiej sile nacisku. Umożliwiają obrabianie najgrubszych i najtwardszych blach, wykazują się dużą skutecznością, a jednocześnie również wysoką wydajnością,
  • giętarki segmentowe – to modele, które są bardziej zaawansowane od zaginarek, jednak nie tak bardzo jak prasy. Mogą być automatyczne lub półautomatyczne; przystosowane są do zaginania blach o długości 4 m i więcej.

Mechanizm działania giętarki do blachy

W trakcie całego procesu gięcia, blacha najczęściej jest dociśnięta do stołu giętarki przez belkę dociskową. Wystająca poza belkę część blachy jest zaginana przez belkę gnącą, która wykorzystuje ruch prostoliniowy lub złożony ruch obrotowy – zgodny z kierunkiem zaginania blachy. Krzywizna powierzchni giętej blachy ulega odkształceniu na skutek działania momentu zginającego. Działanie, które wywołuje plastyczne odkształcenie blachy, w momencie przekroczenia danej wartości doprowadza do trwałego zakrzywienia.

Po zdjęciu obciążenia następuje sprężyste odkształcenie powrotne zagiętej części blachy (zwane sprężeniem powrotnym). Dlatego też, końcowy kształt blachy różni się od tego, jaki widoczny był na etapie oddziaływania przez narzędzia gnące. Mechanizm działania giętarki do blachy, a także specyfika całego procesu zginania mogą skutkować powstaniem różnych wad. Dlatego ważne jest, by proces gięcia był odpowiednio przygotowany. Istotne kwestie, o jakie należy zadbać to przede wszystkim dobór narzędzi, a także zastosowanie odpowiedniej siły.

This will close in 0 seconds